וורדפרס (WordPress) – איך לעבוד עם בלוג על מערכת ניהול תוכן זו? [מדריך]

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

בוודאי שמעתם לא מעט את המילה וורדפרס ברחבי האינטרנט ואפילו במדריך שלנו איך לפתוח בלוג מצליח מאפס אפילו אם אין לכם ניסיון. המערכת מאפשרת לכם לנהל את הבלוג שלכם בצורה מקצועית ונוחה מאוד.

הכתבה הזו ממשיכה את רצף המדריכים שלנו שמסייעים לכם להצליח עם בלוגים באינטרנט. בכתבה תמצאו מידע לגבי אופן השימוש במערכת וורדפרס, איך לבצע פעולות מסויימות ועוד.

מה זה וורדפרס (WordPress)?

וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן הפופולארית ביותר בעולם ובאמצעותה ניתן לבנות ולנהל בלוגים ואתרים אינטרנט רבים. וורדפרס הוקמה בשנת 2003 כבסיס ליצירת בלוגים באינטרנט, עם השנים המערכת השתכללה וכיום אפשר גם לבנות גם אתרים מלאים במערכת זו.

וורדפרס מספקת את כל הכלים החשובים ביותר עבור כל בלוגר (כל מי שיש לו בלוג קרוי כך). כלים אלו קריטיים לניהול מוצלח של הבלוג שלכם ובינהם תמצאו את היכולת לנהל את כל הרשומות / פוסטים של הבלוג, ניהול עמודים סטטיים, אפשרות להוספת תבניות חינמיות או בתשלום, אפשרות להוסיף תוספים והרחבות שונות ועוד.

למעשה, כיום אפשר לעשות כל כך הרבה דברים עם מערכת ניהול תוכן וורדפרס מה שחוסך לכם הרבה זמן וכסף.

חשוב לציין כי מערכת וורדפרס, התבניות (ערכות נושא) וכן התוספים (הרחבות), מתעדכנים מעת לעת ובכך הופכים את הבלוג שלכם להיות טוב יותר, מהיר יותר, מודרני יותר וחזק יותר מפני פרצות אבטחה.

למה בכלל וורדפרס?

זו שאלה מעולה ולגיטימית לשאול מדוע בכלל להשתמש בוורדפרס. אם כך, אנחנו נענה לכם באופן שיעשה לכם סדר.

כדי להקים בלוג או שעליכם ללמוד תכנות אתרי אינטרנט ותתחילו להתעסק עם עולם ומלואו רק בשביל זה או שעליכם להשתמש במערכות המאפשרות לנהל בלוג בצורה קלה, נוחה ומקצועית.

מבין מערכות ניהול תוכן שונות, וורדפרס מובילה בין היתר מהסיבות הבאות:

  • גמישות.
  • נוחות.
  • עדכונים תכופים.
  • מגוון של כלים.
  • מבחר של ערכות נושא.
  • ועוד.

איך להיכנס אל בלוג הוורדפרס שלכם?

אם קראתם את הכתבה שלנו בנושא איך ליצור בלוג מצליח, ייתכן וראיתם ואף ניגשתם לבלוג שלכם. פרטים אודות הכניסה אל האתר שלכם, יש להשיג באמתעות חברת אחסון אתרי בלוגים שבה מנהלים לעיתים גם דומיין וגם את כל הקבצים של האתר.

אז.. כדאי להיכנס אל הבלוג שלכם, עליכם לגשת אל שירות האחסון שרכשתם באמצעות שם משתמש וסיסמא או באמצעות עם שם משתמש וכניסה אל הקישור של הבלוג שלכם. אם פרטים אלו שמורים אצלכם בצד, תוכלו להקליד את כתובת הבלוג שלכם ובתוספת /wp-admin/.

לדוגמה: https://example.co.il/wp-admin/. כאשר example.co.il הוא הדומיין שלכם, כלומר הקישור שבו מותקן בלוג וורדפרס. (אם אינכם יודעים איך להתקין בלוג וורדפרס, תוכלו לקרוא את הכתבה המקיפה שלנו על התקנת בלוג וורדפרס או שתוכלו לבקש מאיתנו כדי לקבל התקנת בלוג בחינם.

לאחר שנכנסתם לקישור עם ה-admin, אתם תועברו לעמוד שבו יש להזין שם משתמש/כתובת אימייל וסיסמא. כך זה נראה:

כניסה לבלוג וורדפרס
כניסה לבלוג וורדפרס

שם המשתמש או האימייל שלכם, וכן הסיסמא, הם פרטים שאתם מקבלים אותם בעת התקנת בלוג וורדפרס על האחסון שלכם. אלו פרטים שאתם בחרתם ולכן אתם אמורים לקבל אותם. במידה ושכחתם את מי מהפרטים, ניתן ללחוץ על שיחזור סיסמא ואז תקבלו את הסיסמא למייל שלכם.

לאחר לחיצה על התחבר, אתם תועברו אל לוח הבקרה של הבלוג שלכם. כך זה נראה:

לוח בקרה וורדפרס
לוח בקרה וורדפרס

כעת, נסביר לכם כיצד להתמצא בלוח הבקרה שלכם ולכל תפריט צדדי נפרט כאן בקצרה. בכתבות אחרות נספק לכם מדריכים איך לבצע כל דבר הכי קטן שיש בוורדפרס – כך שבסופו של דבר תוכלו להיות מומחים 🙂

בואו נעבור על כל התפריט הצדדי, חשוב לציין כי יש תפריטים צדדיים שבעת מעבר עליהם עם העכבר, ייפתח תת תפריט ושם לשוניות מורחבות עם אפשרויות נוספות.

תפריטי לוח בקרה של בלוג וורדפרס

תפריטים בלוח הבקרה של בלוג וורדפרס נמצאים בצד שמאל כפי שנראה בצילום המסך לעיל, הנה פירוט לגבם.

1. לוח בקרה

לשונית לוח בקרה היא לשונית ברירת מחדל שכאשר אתם נכנסים לניהול הבלוג, היא תוצג לכם. בלשונית ניתן למצוא את הלוח הבקרה הראשי שלכם, הכולל מידע כללי של הפוסטים שלכם, האם יש תגובות חדשות בבלוג, פעילות אחרונה ועוד.

בנוסף, ניתן גם לראות שדרוגים ועדכונים שונים: שדרוג של מערכת וורדפרס עצמה, עדכונים של תוספים ושל תבניות.

2. פוסטים / רשומות

לשונית זו מאפשרת לכם לנהל את כל הפוסטים שלכם בבלוג. כזכור, פוסט / רשומה, היא כתבה או מאגר של הבלוג שלכם. באמצעות לשונית זו, אפשר לכתוב כתבות חדשות, לערוך אותם, למחוק אותם, להוסיף מידע נוסף, לעדכן קטגוריה או תגית ועוד.

3. מדיה

כאשר אתם מעוניינים להוסיף תמונה, סרטון (בצורה ישירה), קובץ, מסמך או כל קובץ חיצוני נוסף, הוא יופיע לכם בספריית המדיה שלכם. הספרייה הזו מאפשרת לכם לנהל את התוכן, לראות מה הועלה ומתי, לערוך ולמחוק, לשנות גודל תמונה או לגזור, להוסיף כתוביות ועוד.

4. עמודים

עמוד הוא כל דף או עמוד שהוא סטטי ולא מתאים להיות פוסט. דוגמה לכך הם עמוד יצירת קשר, עמוד אודות, עמוד מדיניות פרטיות ולעיתים גם עמוד ראשי בבלוג.

עמודים מתנהגים שונה לעומת פוסטים רגילים והם מיועדים לתוכן כללי של הבלוג ולא במטרה לשמש כתבה או מאמר.

5. תגובות

כברירת מחדל, כל אדם יכול להגיב לפוסטים בבלוג, בתנאי שהוא הוסיף אימייל בעת פרסום התגובה. יחד עם זאת, תגובות כברירת מחדל לא מפורסמות אוטומטית והן ממתינות לאישור מנהל.

מנהל בלוג יכול לראות בלשונית זו את כל התגובות שפורסמו בבלוג, לרבות שמות המשתמשים, אימיילים שלהם וכן תוכן התגובה. ניהול תגובות מאפשר למנהל גם לאשר או לא לאשר תגובות, למחוק אותם, לסמן ספאם וכן להגיב עליהם.

6. עיצוב

תבנית עיצוב או ערכת נושא היא אחת החלקים המעניינים של הבלוג והוא קובע כיצד הבלוג שלכם ייראה מבחינת העיצוב שלו. בחלק זה אפשר לנהל את כל התבניות (ערכות נושא), להוסיף חדשות, לעדכן ואף למחוק. כל תבנית ניתן להתאים אישית באמצעות כללים מוגדרים.

בנוסף, ניתן לנהל בחלק זה את התפריטים שמופיעים בדרך כלל בחלק העליון של הבלוג וכן את הווידג'טים שיופיעו בסרגל צדדי או בחלק התחתון של הבלוג.

זאת ועוד, ניתן לערוך את התבנית על ידי שינוי קוד (למי שמכיר תכנות אתרים).

7. תוספים

תוסף וורדפרס או הרחבה, היא דרך המאפשרת לקבוע מהי הפונקציונליות של הבלוג שלכם. במילים אחרות, אילו כלים ופונקציות יכולים להרחיב את האפשרויות של הבלוג כמו למשל כלים ליצירת טפסי יצירת קשר, כלים לצורך קידום אתרים במנועי חיפוש וכן כלים נוספים.

ניתן לנהל את כל התוספים שמותקנים בבלוג, ניתן להוסיף או לערוך אותם, למחוק אותם ואפילו לעורך את התוסף על ידי שינוי קוד (למי שמכיר תכנות אתרים).

8. משתמשים

מערכת ניהול תוכן וורדפרס, מאפשר לכם את היכולת שמשתמשים של הבלוג יוכלו להיכנס עם שם משתמש וסיסמא. לדוגמה אם יש לכם פורום בבלוג ומשתמשים יכולים להתכתב.

מנהל בלוג יכול לנהל את כל המשתמשים, להוסיף משתמשים חדשים, לערוך מידע שלהם ואפילו למחוק אותם. כמו כן, ניתן לנהל את הפרופיל האישי שלכם.

9. כלים

וורדפרס מציע גם כלים מובנים בתוך ניהול הבלוג. כלים אלו מאפשרים להמיר קטגוריה לתגית ולהיפך. כמו כן, לייבא בלוג שלכם ממערכות אחרות כמו בלוגר,RSS או בלוג וורדפרס אחר. בנוסף, ניתן לייצא את הבלוג שלכם אל בלוג אחר לצורך גיבוי או העברה.

כמובן, בעקבות תקנות GDPR של הגנה על מידע אישי, כאשר משתמשים רשומים בבלוג, הם רשאים לקבל את המידע אודותם או לבקש מחיקה שלהם. וורדפרס נותן לכם כלים לעשות זאת בקלות מבלי להסתבך.

10. הגדרות

לשונית זו היא אחד החלקים החשובים ביותר של כל בלוג וורדפרס. מדובר על הגדרות כלליות בנושאים הקשורים לנושאים כללים, כתיבה, קריאה, דיונים, מדיה ומבנה קישורים.

כך למשל, ניתן להחליט מהו השם של הבלוג שלכם, כתובת אינטרנט, שפת האתר, אזור זמן, הגדרות כתיבה וקריאה בבלוג, הגדרות של דיונים, כיצד ייראו הקישורים של העמודים והפוסטים, גודל התמונות ועוד.

11. אחר

למעשה, אין לשונית 'אחר' בבלוג וורדפרס. אך כאשר אתם מוסיפים תוספים או תבניות חיצוניות, לעיתים אותם תוספים מוסיפים לשונית חדשה ובלשונית זה יש אפשרות לנהל ולטפל בהגדרות של התוסף.

למשל, בעת הוספה של תוסף ליצירת קשר, ההרחבה מוסיפה לשונית של צור קשר ושם אפשר ליצור טופס יצירת קשר חדש וכן לנהל את כל טפסי יצירת הקשר בבלוג.

הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו בהרצה שנקראת "בלוגינג ישראל". כאן נלמד ביחד לגרום לבלוג שלכם להצליח, לשאול שאלות ולקבל תשובות, שיתופי פעולה עם בלוגרים אחרים ועוד.

הצטרפו כעת בחינם » facebook.com/groups/bloggingisrael

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

כתיבת תגובה