איך להתקין תוסף וורדפרס (פלאגין) לבלוג או לאתר שלכם באינטרנט?

יש לכם בלוג או אתר מבוסס וורדפרס? יש תוספים רבים שיכולים להרחיב את היכולות ולהציע כלים מעניינים למטרות רבות. התוספים עונים על נושאים רבים בהם מערכת וורדפרס עצמה לא מקנה שירות או פיתרון מובנה.

אגב, יש תוספים בחינם ויש בתשלום והכתבה על התקנת תוסף יכולה לעזור לכם עבור שתיהם.

מה זה בכלל תוסף / פלאגין?

תוסף, פלאגין או הרחבה – הוא כלי שמציע פיתרון או שירות בנוסף למה שמערכת וורדפרס מציעה. מערכת ניהול תוכן וורדפרס (WordPress) נועדה למטרה כמו שהשם שלה רומז – לניהול תוכן. כלומר, כתיבה, עריכה, מחיקה, אחסון, שימוש והצגת התוכן במערכת אחת.

אבל לפעמים הכלים המובנים של המערכת אינם מספיקים. לכן, וורדפרס מאפשרת לחבר כלים חיצוניים שמרחיבים את היכולות של המערכת. למידע נוסף וכללי ניתן לקרוא בכתבה על תוסף וורדפרס.

הוספת תוסף וורדפרס אפשרית גם לגבי תוספים בחינם, מספריית התוספים של אתר WordPress.org או תוספים בתשלום שנרכשו אצל מפתח מסויים או אתר למכירת תוספים.

איך להתקין תוסף וורדפרס?

אפשר להתקין תוסף וורדפרס ב-2 דרכים שונות. אלו הן הדרכים:

1. תפריט תוספים בלוח הבקרה של הבלוג

השיטה הטובה ביותר להתקנת תוספי וורדפרס היא על ידי לוח הבקרה של הבלוג או האתר שלכם. זוהי גם השיטה הפשוטה והמהירה ביותר. שיטה זו מיועדת גם לתוספים בחינם וגם לתוספים בתשלום.

כדי לעשות זאת, יש לגשת אל התפריט הצדדי "תוספים" ואז ללחוץ על "תוסף חדש". כאן יש 2 אפשרויות:

א – התקנה מתוך ספריית התוספים

בעמוד "תוסף חדש" ניתן להתקין באופן אוטומטי תוספים שנמצאים בספריית התוספים החיצונים של אתר WordPress. אפשר פשוט לחפש תוסף לפי קטגוריות או לפי הזנה של מילות מפתח מסויימת.

כך זה נראה:

הוספת תוסף דרך לוח הבקרה
הוספת תוסף דרך לוח הבקרה

לאחר שמוצאים את התוסף הרצוי, לוחצים על "התקן עכשיו". לבסוף, כדי להפעיל אותו, עליכם ללחוץ על "הפעלה".

זו האפשרות הטובה ביותר להוספת פלאגין חינמי.

ב – התקנה על ידי העלאת התוסף

באותו עמוד "תוסף חדש" יש כפתור שנקרא "העלאת תוסף" המאפשר להתקין תוסף וורדפרס כאשר הוא בקובץ zip. סיומת זו מעידה על קובץ דחוס / מכוון. כך זה נראה:

העלאת תוסף דרך לוח הבקרה
העלאת תוסף דרך לוח הבקרה

לאחר העלאת התוסף, לוחצים על "התקן עכשיו" ולבסוף על "הפעלה" כדי להפעיל אותו.

מאיפה מוצאים תוספים וקובץ זיפ (zip)?

  • דרך ספריית התוספים של וורדפרס (תוספים בחינם) – he.wordpress.org/plugins.
  • דרך מפתח תוספים חיצוני (תוספים בתשלום).

זו אפשרות פחות עדיפה על פני אפשרות א. אך הוא טובה אם אפשרות א לא עובדת או שמדובר על תוסף שנרכש בתשלום.

2. מנהל הקבצים בלוח הבקרה של אחסון הבלוג

זוהי הדרך הנוספת להעלאת תוספי וורדפרס והיא על ידי מנהל הקבצים של לוח הבקרה בשירות אחסון אתרים (בלוגים). זו שיטה פחות מומלצת, פחות מהירה ופחות פשוטה. היא מיועדת גם לתוספים בחינם וגם לתוספים בתשלום.

כדי לעשות זאת, עליכם לגשת אל חשבון אחסון האתרים שלכם, ואז לגשת למערכת לוח הבקרה שהיא לרוב נקראית cPanel ושם עליכם לגשת אל מנהל הקבצים שנקרא "File Manager". כך זה נראה:

מנהל הקבצים cPanel
מנהל הקבצים cPanel

לאחר מכן, עליכם לגשת אל הדומיין של בלוג שלכם, ואז אל התיקייה שנקראת "wp-content" ואז אל התיקייה "plugins". כך זה נראה:

תוספים במנהל הקבצים
תוספים במנהל הקבצים

כפי שאתם רוצים, כאן נמצאים כל התוספים המותקנים אצלכם בבלוג או באתר. כדי להעלות תוסף, יש ללחוץ על "Upload" המופיע בתפריט בצילום לעיל. חשוב לשים לב שהתוסף הוא מכווץ עם סיומת zip.

לאחר מכן, ייפתח עמוד ייעודי להעלאת קבצים, שם פשוט לחצו על "Select File" והעלו אותו. בסוף אפשר לסגור את החלונית הזו ולעבור שוב למסך קודם. לחצו על reload אם הוא לא התעדכן.

מכיוון שהתוסף עדיין מקווץ, יש ללחוץ עליו, ואז כפתור ימני על העכבר ואז אל "Extract". התיקייה של התוסף תחולץ לתיקייה הראשית ולאחר מכן יש למחוק את הקובץ zip (לחיצה על Delete כשעומדים על התוסף).

בסופו של התהליך, חוזרים לתפריט התוספים בלוח הבקרה שלכם ואז לוחצים על "הפעלה" בתוסף שהותקן.

ניתן למצוא תוספים בחינם דרך ספריית התוספים באתר WordPress.org. לגבי תוספים בתשלום, ניתן למצוא בחיפוש באינטרנט.

הגדרת תוסף וורדפרס

לאחר התקנת תוסף וורדפרס, לרוב עליכם גם להגדיר אותו. הגדרת תוסף וורדפרס משמעותו שאתם צריכים להתאים אותו לבלוג שלכם, כך שיתאים לסיבה שבגללה התקנתם את התוסף.

הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו בהרצה שנקראת "בלוגינג ישראל". כאן נלמד ביחד לגרום לבלוג שלכם להצליח, לשאול שאלות ולקבל תשובות, שיתופי פעולה עם בלוגרים אחרים ועוד.

הצטרפו כעת בחינם » www.facebook.com/groups/bloggingisrael

כתיבת תגובה