מאגרי תמונות חינם להורדה ללא זכויות יוצרים עבור בלוג, אתר ורשתות חברתיות

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

ניהול בלוג מצליח מחייב גם שימוש בתוכן איכותי כמו למשל תמונות, ולכן כדאי להכיר את רשימת מאגרי תמונות חינם להורדה ללא זכויות יוצרים. הרשימה כוללת אתרים בהם ניתן להוריד בחינם, ללא תשלום ולרוב ללא צורך בהרשמה.

בכתבה זו נסביר לכם מה הכוונה ללא זכויות יוצרים, איך זה בחינם ורשימה של אתרים.

מהם מאגרי תמונות להורדה בחינם?

כאשר מעוניינים לפתוח בלוג מצליח, חשוב לדאוג לא רק לשם האתר, הלוגו, והשיווק שלו, אלא גם התוכן שיופיע בו אשר כולל תוכן מילולי או ויזואלי כמו תמונות או סרטונים למשל.

מה לעשות, אבל לא תמיד בלוגר (מנהל הבלוג) הוא גם צלם, ולרוב הוא לא – מה שמונע ממנו להשיג תמונות טובות. כיום, הדבר אינו בעייתי משום שקיימים אתרים רבים שהם למעשה מאגר של תמונות שניתנים להורדה בחינם או בתשלום.

מאגרי תמונות בתשלום כמובן כוללים תמונות ברמת איכות גבוהה מאוד. אך לעיתים קיימים גם מאגרים בהם ניתן להוריד תמונות מעולות בחינם, כן.. ללא תשלום, והכל גם בלי הצורך להירשם לאתר.

תמונות חופשיות אלו, לרוב תמונות יפות שניתן להשתמש עבור הבלוג שלכם או עבור שימוש באתרי הרשתות החברתיות כמו עמוד פייסבוק, עמוד אינסטגרם, עמוד פינטרסט וכדומה.

זכויות יוצרים על תמונות

לפני שנציג את רשימת האתרים, חשוב להכיר בקצרה אאת הנושא של זכויות יוצרים על תמונות. למעשה, כעמט עבור כל תוכן שנוצר על ידי אדם או גוף מסויים – יש זכויות יוצרים. אלו זכויות שמקנות לו הגנה מפני העתקה או שימוש באופן לא חוקי.

תמונות כמעט כולם בעלי זכויות יוצרים, ולכן אסור להשתמש בתמונות ללא הסכמה מפורשת או אישור מהיוצר בעניין שימוש בתמונות שלו. המשמעות היא שאסור להשתמש בתמונה שמצאתם בגוגל או בפייסבוק, תמונה שהועברה בווטאסאפ למשל וכו' – כל עוד אין הסכמה מפורשת מהיוצר. עבירה על זכויות יוצרים עלולה להעלות כסף רב למי שעובר על החוק – גם את השימוש בתמונה נעשה שלא למטרות מסחר.

מי שמפקח על זכויות יוצרים ברמה העולמית הוא ארגון קריאטיב קומונס (באנגלית Creative Commons) והוא קובע מאפיינים לתיוג תמונות, כך שכל יוצר יכול לקבוע את רמת זכויות היוצרים שלו בתמונה. יש כמה מאפיינים שחשוב להכיר והם:

  • שימוש לא מסחרי (NC) – תמונה עם תיוג זה אסורה לשימוש למטרה מסחרית, אך מותרת רק למטרות אחרות.
  • דרישת ייחוס (BY) – תמונה עם תיוג זה אסורה לשימוש, אך מותרת לשימוש בתנאי מתן קרדיט ליוצר התמונה.
  • איסור יצירה נגזרת (ND) – תמונה עם תיוג זה אסורה לשינוי או עריכה, אך מותרת לשימוש כמו שהיא.
  • שיתוף זהה (SA) – תמונה עם תיוג זה אסורה להפצה עם סוג רישיון שונה, אך מותרת לתיוג אותו סוג.

למשל, אם תמונה מתוייגת עם NC-BY – אז חובה לתת קרדיט ואסור לעשות שימוש למטרה מסחרית.

ומה לגבי תמונה ללא זכויות יוצרים? למעשה.. אין בדיוק מונח כזה. כאשר אומרים כי התמונה היא ללא זכויות יוצרים, הכוונה היא שהתמונה ניתנת לשימוש חופשי לכל מטרה. תמונה ללא זכויות יוצרים היא תמונה ללא ייחוס כלל או תמונה שמתוייגת עם ייחוס CC0.

כלומר, אם תמונה מתוייגת עם CC0 – אז מותר להשתמש בה באופן חופשי ללא מגבלות.

רשימת אתרים – מאגרי תמונות חינם להורדה ללא זכויות יוצרים

הנה הרשימה הגדולה של מאגרים בהם תוכלו להוריד באופן חופשי תמונות להורדה ללא תשלום. כדאי מאוד לבדוק שאכן ניתן להורדה ברמת ייחוס CC0, ובמידת האפשר, כדאי להעניק קרדיט כלשהו לפחות לאתר בו מורידים את התמונה.

הערה קטנה: ייתכן ויהיו אותן תמונות שיופיעו בכמה מאגרים, בהתאם ליוצר, הבעלים של התוכן.

1. Pixabay

Pixabay הוא אחד ממאגרי התמונות הטובים ביותר שקיימים, אחת הסיבות לכך שהוא מאגר ענק מאוד בו אפשר למצוא תמונות מכל מיני קטגוריות וכל מיני סוגי תמונות. בנוסף, יש גם אפשרות להוריד תמונות אילוסטרציה, סרטונים ועוד והכל בחינם, ללא מתן קרדיט וגם למטרות מסחריות. לאתר.

2. Unsplash

Unsplash הוא מאגר מעולה נוסף, הוא גדול מאוד גם כמו הקודם וכולל מגוון ענק של תמונות להורדה חינם ולרוב ללא מגבלות. אפשר למצוא תוכן מכל מיני קטגוריות שונות כמו עסקים, טבע, מוצרים ועוד. לאתר.

3. Foter

Foter הוא אתר תמונות חינם להורדה שלא כולם מכירים, אבל הוא מאפשר חיפוש ואיתור תמונות ברמה איכותית מאוד ללא מתן קרדיט ליוצר. לאתר.

4. Pexels

Pexels הוא מאגר פופולארי נוסף המאפשר הורדה חופשית של תמונות לשימוש לכל מטרה. הוא כולל מיליוני תמונות שניתן להורדה לפי סוג גודל וקל מאוד לאתר את התמונות הרצויות. לאתר.

5. Free Images

Free Images כשמו כן הוא – תמונות חינם. זהו מאגר שכולל מאות אלפי תמונות חופשיות בתחומים שונים. הוא אינו גדול כמו קודמיו, אך שווה להיכנס אליו. לאתר.

6. Flickr

מי לא מכיר את Flickr? טוב זה אתר בו משתמשים יכולים להציג את היצירות שלהם ולרוב התמונות מחייבות ייחוס. עם זאת, ניתן לערוך חיפוש ובהגדרות החיפוש לבחור תמונות לשימוש חופשי CC0, סינון זה יציג את התמונות החופשיות בלבד. לאתר.

7. פיקיוויקי

פיקיוויקי (Pikiwiki) הוא מאגר תמונות ישראלי בו ניתן להוריד תמונות לשימוש חופשי בחינם לכל מטרה. רוב התמונות קשורות לתחום השייך לארץ ישראל או ליהדות וזה יכול לעזור למי שמחפש תמונות בתוכן זה. לאתר.

8. ISO Republic

ISO Republic (לשעבר ShotStash) הוא מאגר נוסף שאפשר להוריד תמונות CC0 לשימוש מיידי וחופשי לכל מטרה. פשוט מאוד מחפשים לפי קטגוריה או מילת מפתח, בדומה לשאר המאגרים. לאתר.

9. StockSnap

StockSnap הוא מאגר מעניין המאפשר להוריד תמונות חינם ללא צורך בייחוס ולכל מטרה (CC0) כמו הדומים לו. עם זאת, היופי בו שהוא מאפשר לדעת אילו חיפושים פופולאריים, תמונות עם מגמה של הורדות או חיפושים, אפשרויות מיון מתקדמות ועוד. לאתר.

10. Burst

Burst הוא מאגר תמונות של אתר שופיפיי (Shopify) במיוחד עבור אתרי מסחר אלקטרוני. המאגר הוא חופשי וניתן להורדה לכל מטרה ולא רק לאתרי קניות באינטרנט ולא חייב להיות לקוח של שופיפיי, זה מתאים לכל אחד שמעוניין. לאתר.

11. Foodies Feed

בלוגים על אוכל ומזון? הכירו את פודיז. Foodies Feed הוא מאגר תמונות נפלא לאתרים ובלוגים שבהם בנושאים על אוכל, מזון, בריאות, מטבח וכל הנושאים הללו. לאתר.

12. Picography

אם אתם מעוניינים לקבל רעיונות נוספים, Picography הוא המקום לכך. מאגר התמונות קטן יחסית לעומת הקודמים, אך יש לו תמונות יפות ואיכותיות מאוד בנושאים רבים. לאתר.

13. Life of Pix

Life Of Pix הוא מאגר תמונת נוסף עם רזולוציה גבוהה שמאפשר להורדה בחינם ללא צורך במתן זכויות יוצרים. רוב התמונות מבוססות על נוף, אווירה, טבע ותמונות עירוניות. לאתר.

14. Freepik

Freepik הוא אוסף תצלומים שכולל גם תמונות איכותיות וגם תמונות אילוסטרציה, ווקטורים לשימוש בתוכנות עיצוב, אייקונים ועוד. רוב התוכן הוא בתשלום, אך כמות התוכן החופשי גדול למדי. לאתר.

15. Canva Photos

Canva Photos הוא מקום נוסף בו אפשר למצוא תמונות לשימוש בחינם ובאופן חופשי. Canva עצמה היא תוכנה לעריכת תמונות ועיצוב תוכן, ומאגר התמונות הזה הוא שירות נוסף שלהם. לאתר.

16. Stockvault

Stockvault זהו אתר אינטרנט שכולל אוסף תמונות להורדה בחינם ללא מתן קרדיט (CC0). המאגר אינו גדול למדי כמו האתרים הראשונים ברשימה זו, אבל הוא כולל כמות מכובדת של תוכן. לאתר.

17. Picjumbo

אם הרשימה הזו אינה מספיקה, אפשר לעבור לאתר נוסף שהוא Picjumbo. זהו אינו מאגר גדול במיוחד, אבל ייתכן ואפשר למצוא פה תמונות שלא מופיעות במקומות אחרים. ניתן אף להוריד כמה תמונות במקביל. לאתר.

18. Rawpixel

Rawpixel הוא אתר נחמד עם תמונות יפות, איכותיות ובגדלים שונים לשימוש למטרות רבות. לאתר.

19. Styled Stock

Styled Stock כמו שהוא נשמע, מאגר תמונות סטוק בנושא סטייל, יופי, אופנה ועוד. למי שיש בלוג על ביגוד ואופנה, ככל הנראה יאהב מאוד את האתר הזה. לאתר.

20. Reshot

Reshot הוא אתר שאינו פופולארי במיוחד, בגלל הסיבה שיש אתרים גדולים יותר ממנו בהרבה. אבל, הוא מאפשר גם למצוא תמונות איכותיות להורדה בחינם. לאתר.

21. Freestocks.org

Freestocks הוא מאגר ייחודי נוסף שאפשר למצוא בו תמונות על אנשים, טבע, בעלי חיים, אוכל, עיצוב ועוד. לאתר.

22. Kaboonpics

הוא מאגר תמונות מעניין, עם תוכן איכותי ברמה גבוהה מאוד. השימוש בתמונות ללא זכויות יוצרים ובחינם. ניתן למצוא במגוון קטגוריות ובין היתר, עסקים ומשרדים, עיצוב הבית, בעלי חיים, אנשים, טבע, אוכל ועוד. לאתר.

23. Foca

Foca הוא אתר אחר שבו נמצאים תמונות לשימוש לכל מטרה ובחינם. התוכן ברמה טובה יחסית אך לא ברמה מאוד גבוהה. אבל הוא בהחלט מקום טוב לאיתור תמונות. לאתר.

24. Skitterphoto

מאגר ממש טוב הוא Skitterphoto. רוב התצלומים באתר איכותיים מאוד וברמה גבוהה עם שימוש למטרות שונות ובמגוון ענק של קטגוריות. לאתר.

25. Stock Up

Stock Up הוא מאגר חינמי נוסף שכדאי מאוד להכיר. האתר עובד עם אתרים נוספים של תוכן תמונות ומציג הכל במקום אחד בצורה נוחה ולהורדה חופשית. לאתר.

26. Gratisography

עוד אתר שכדאי להכיר הוא אתר Gratisography. זהו מאגר של תמונות עם רמת ייחוס אפסית (CC0) לשימוש לכל מטרה וללא קרדיט ליוצר. לאתר.

27. Pikwizard

Pikwizard עוד אתר תמונות להורדה חינם עם תוכן ייחודי שלא נמצא לרוב באתרי הסטוקים הגדולים. לאתר.

28. Picspree

Picspree הוא מאגר של תמונות להורדה בחינם כמו דומים לו מקודם. אולם האתר מציג תמונות ברמה גבוהה מאוד עם קטגוריות שונות גם על אוכל, עסקים, בית, טבע ונוף, אנשים ועוד. לאתר.

29. Freephotos.cc

אם כל זה לא מספיק, אז אתר סטוק נוסף שכדאי להכיר הוא Freephotos.cc. כמו כל אתר סטוק שמקודם, הוא מציע מבחר לא קטן של תמונות להורדה חופשית. לאתר.

30. Free digital photos

Free digital photos כנ"ל, אתר סטוק של תמונות להורדה חופשית במגוון נושאים וללא חיוב כסף. לאתר.

31. PxHere

PxHere הוא מאגר תמונות טוב לאיתור תמונות ותכנים חינמיים תחת רישיון CC0. לאתר

עיצוב ועריכת תמונה

לאחר הורדת התמונה, כדאי מאוד לערוך ולעצב אותה בהתאם למטרה היכן שהיא תופיע אצלכם בבלוג או ברשת החברתית. כדאי מאוד להתייחס לגדלים נכונים של תמונות לרשתות חברתיות ואפשר להתאים את הגודל עם תוכנות לעריכת תמונות.

זה הזמן לציין כי כדאי גם להקטין את נפח התמונות, כלומר להקטין את משקל התמונה, כך שהיא תיטען מהר יותר בבלוג או באתר שלכם. ככל שמשקל התמונה קטן יותר, כך היא עולה מהר יותר והדבר משפיע על ביצועי האתר ועל חווית משתמש.

הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו בהרצה שנקראת "בלוגינג ישראל". כאן נלמד ביחד לגרום לבלוג שלכם להצליח, לשאול שאלות ולקבל תשובות, שיתופי פעולה עם בלוגרים אחרים ועוד.

הצטרפו כעת בחינם » facebook.com/groups/bloggingisrael

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

כתיבת תגובה